HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF
HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL3.0 Thermal Front Clip-on - 640px 50mm with LRF
HIKMICRO
SKU#HM-TQ50CL3.0 HIKMICRO
HIKMICRO Thunder 3.0 TQ50CL Thermal Front Clip-On with LRF - 50mm <15mK 640x512px 12μm
3 in stock
images/assets/qty-minus.svg
images/assets/qty-plus.svg
Omni Capital Finance Calculator
Product Information FIND OUT MORE
DESCRIPTION
SPECS
Thermal Module Specifications
  • Image Sensor: Uncooled Focal Plane Arrays
  • Max. Resolution: 640 × 512
  • Frame Rate: 50 Hz
  • Pixel Interval: 12 μm
  • Response Waveband: 8 μm to 14 μm
  • Lens (Focal Length): 50 mm, F1.0
  • NETD (Noise Equivalent Temperature Difference): Less than 15 mK (@25 °C, F# = 1.0)
  • Detection Range: 2600 m
  • Focus Mode: Focus Knob
  • Min. Focusing Distance: 10 m
  • Magnification:
  • Field of View (H × V): 8.8° × 7.0°
  • Field of View @100m: 15.4 m × 12.3 m
  • Recommended Magnification of Day Scope: 1-15x
Image Display
  • Display: 1920 × 1080, 0.49 inch, OLED
  • Palettes: Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion, Red Monochrome, Green Monochrome
  • Exit Pupil: 25 mm
  • Eye Relief: 20 mm
  • Brightness Adjustment: Yes
  • Tone Adjustment: Cold, Warm
  • HSIS (HIKMICRO Shutterless Image System): Yes
  • Image Pro 2.0: Yes
System Features
  • Record Video: On-board Video Recording
  • Capture Snapshot: Yes
  • Virtual Reticle: Yes
  • Standby Mode: Yes
  • Storage: Built-in EMMC (64GB)
  • Hotspot: Yes
  • Hot Track: Yes
  • Reticle: No
  • Audio Recording: Yes
  • Recoil-activation Recording: Yes
  • Max. Recoil: 1000 g / 0.4 ms
  • Local Album: Yes
  • Image Calibration: Yes
  • Zeroing Profiles: 5
Power Supply
  • Battery Type: Replaceable and Rechargeable Li-ion Battery Pack
  • Battery Operating Time: ≥ 5h (25 °C, with hotspot off and LRF on)
  • Type-C Power Supply: 5 VDC, 2 A
  • Supports External Power Supply: Yes
General Specifications
  • Protection Level: IP67
  • Dimensions: 150.3 mm × 83 mm × 78.1 mm
  • Weight: 540 g (with battery)
  • Working Temperature: -30°C to +55°C (-22°F to 131°F)
  • Body Material: Magnesium Alloy (Body & Lens Cover)
  • Center Height: 35.5 mm
Laser Rangefinder
  • Safety Class for Laser: Class 1
  • Wavelength: 905 nm
  • Max. Measuring Range: 1000 m
  • Measurement Accuracy: ±1 m
  • Min. Measuring Range: 10 m
  • LRF Module in Lens: Yes
FEATURES
  • 640 × 512 resolution @12 μm thermal detector
  • High sensitivity thermal module NETD < 15 mK (@25°C, F# = 1.0)
  • 50 mm, F1.0 lens with detection range up to 2600 m
  • 1920 × 1080 resolution 0.49-inch OLED display
  • HIKMICRO Shutterless Image System (HSIS)
  • Rechargeable and Replaceable Li-on Battery, 5h continuous operation
  • High shock resistance up to 1000 g/0.4 ms
What sets the HIKMICRO Thunder 3.0 Thermal Clip-On apart from its competitors?
The TQ50CL model features a built-in Laser Range Finder (LRF) with a range of up to 1000 metres.
Quickfire Questions
What are the key features of the HIKMICRO Thunder 3.0 Thermal Clip-Ons?
How does the shutterless technology in the Thunder 3.0 improve performance?
What is the detection range of the different Thunder 3.0 models?
What kind of battery life can be expected from the Thunder 3.0 Thermal Clip-Ons?
How does the Image Pro 2.0 processing improve the thermal imagery?
What are the differences between the Thunder 3.0 models?
The main differences lie in their thermal sensor resolutions, detection ranges, and features. The TH35C has a 384x288px sensor with a 35mm focal length, the TQ50C has a 640x512px sensor with a 50mm focal length, and the TQ50CL, which also includes a built-in LRF, features a 640x512px sensor and a 50mm focal length.